oferta

pellet czy ekogroszek?

pellet Stelmet Olimp Dinplus/ENplus A1 Wrocław dolnośląskie

Większość użytkowników kotłów na ekogroszek po próbie palenia pelletem chętnie zamieni ekogroszek na pellet. Właściciele uniweraslnych kotłów przystosowanych do spalania ekogroszku i pelletu nie mają ograniczeń technicznych przed zmianą opału. W gorszej sytuacji są użytkownicy kotłów przystosowanych tylko do spalania ekogroszku. Koszty przystosowania kotła do spalania pelletu zniechęcają do zmiany opału.

Użytkownicy uniwersalnych kotłów automatycznych dla których najważniejszym parametrem jest cena ogrzewania preferują ekogroszek godząc się na niedogodności wynikające ze stosowania tego paliwa. Ogrzewanie domu ekogroszkiem w kotłach retortowych jest tańsze niż peletem ok. 30 procent. Z tego powodu amatorzy stosowania ekogroszku akceptują brudną pracę "palacza". Jednak wielu właścicieli kotłów decyduje się na zmianę opału. Przejście z ekogroszku na pellet przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, ale pellet to ekologia, czystość w kotłowni, zapach drewna w domu, mała ilość popiołu, czysty dach i elewcja domu, itd.

Kotły dedykowane tylko do spalania pelletu wyposażone są w zapalarki do automatycznego rozpalania peletu. Zapalarka nie jest tylko udogodnieniem pozwalającym automatycznie rozpalić kocioł. Kocioł na pellet po osiągnięciu zadanej temperatury przez użytkownika nie przechodzi w tryb podtrzymania co ma miejsce w kotłach na ekogroszek, sterownik kotła wygasza palnik i automatycznie rozpala pellet w momencie spadku zadanej temperatury na kotle. Pellet spalany jest tylko w celu ogrzania domu. Nie występuje spalanie opału w celu podtrzymania ciągłej pracy kotła. Kocioł pracujący w ten sposób nie powoduje nadmiernego zużycia pelletu. Wyłączenia prądu powodują wymuszone wygaszenie automatycznego kotła na ekogroszek lub pellet. Kotły na ekogroszek nie są wyposażone w zapalarki. Zapalarki stosowane w kotłach na pellet zapewniają automatyczne rozpalenie kotła po włączeniu prądu.

Bardzo duża część klientów kupujących kotły na ekogroszek decyduje się na wybór kotła z opcją możliwości spalania peletu. Uniwersalny kocioł na ekogroszek i pellet zapewnia bezpieczeństwo utrzymania ciągłości dostaw opału. Uniwersalne kotły na ekogroszek i pellet uniezależniają od występujących na rynku przejściowych problemów z dostępem do dobrej jakości ekogroszku lub peletu. Uniwersalność kotła pozwala na zastosowanie dostępnego w danej chwili opału.


>>Czy w kotłe na ekogroszek można spalać pellet?
 

 Poradnik użytkownika pelet drzewnych

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem opracowanym w celu promocji wykorzystania pelet drzewnych jako paliwa energetycznego. Poradnik występuje w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, duńskiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej.

Poradnik zawiera informacje ogólne oraz techniczne dotyczące produkcji, dystrybucji i spalania pelet, oraz omawia krajową sytuację rynkową i prawną. Jego głównymi adresatami są producenci pellet, firmy zajmujące się ich dystrybucją oraz więksi konsumenci.

Autorzy:
Morten Tony Hansen, Anna Rosentoft Jein FORCE Technology
Edmund Wach – Bałtycka Agencja Poszanowania Energii
Małgorzata Bastian - Bałtycka Agencja Poszanowania Energii