oferta

Pellet info

Pellet Olimp WrocławPellet Lava Wrocław
Pellet to opał ekologiczny wytwarzany z wysuszonej i sprasowanej biomasy w postaci granulatu. Do produkcji pelletu dla małych instalacji grzewczych najczęściej używa się odpady (trociny, wióry, zrębki) pochodzące z przerobu drewna. Produkcja peletu polega na sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem wysuszonych trocin. Lignina zawarta w drewnie jest spoiwem spajającym pellet.

Dlaczego pellet jest opałem ekologicznym?

Dlatego, że ilość emisji dwutlenku węgla podczas spalania pelletu jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez rośliny w fazie ich wzrostu. Brak dodatków chemicznych w pellecie zapewnia czystą energię. Po spaleniu jednej tony pelletu pozostaje kilka kg ekologicznego nawozu który można wykorzystać w przydomowym ogrodzie.

Czy stosowanie pelletu do ogrzewania domów ma uzasadnienie ekonomiczne?

Jak najbardziej tak. Wartość opałowa dwóch kg pelletu drzewnego jest równa jednemu litrowi oleju opałowego co pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet do 50%. Koszty ogrzewania pelletem są porównywalne z ogrzewaniem gazowym. Jednak wiele budowanych domów nie ma dostępu do gazu ziemnego. W chwili obecnej dostepne są na rynku kotły centralnego ogrzewania w pełni zautomatyzowane. Zasyp zbiornika pelletem wystarcza na kilkudniową pracę kotła.

Dostępność pelletu i jego jakość.

Od kilku lat nie ma problemu z nabyciem dobrej jakości pelletu, również w okresie zimowym. W Europie i w Polsce produkcja pelletu jest normowana wymaganiami rygorystycznej normy EN-14961-2. Pellet produkowany zgodnie z wymogami tej normy zapewnia bezproblemowe użytkowanie urządzenia grzewczego. Najlepsi producenci pelletu uzyskują certyfikaty DINplus lub ENplus A1 wydane przez niezależne jednostki badające jakość pelletu. Otrzymany certyfikat DINplus lub ENplus A1 gwarantuje jakość pelletu zgodną z wymaganiami normy EN-14961-2. Stała i niezapowiadana kontrola jakości procesu produkji pelletu przez jednostki certyfikujące wymusza na producentach utrzymywanie najwyższych standardów produkcji pelletu. Na potrzeby małych instalacji grzewczych najlepiej kupować certyfikowany pellet przez niezależne instytucje.

Otrzymane przez producenta certyfikaty Dinplus lub ENplus A1 gwarantują:
  • najwyższą jakość pelletu
  • produkcję pelletu ze świerzych i czystych trocin drzewnych bez kory, piasku i dodatków chemicznych
  • wysoką wartość opałową pelletu
  • bardzo niską zawartość popiołu
  • brak spieków i nagaru w palniku
  • bezawaryjną pracę urządzenia grzewczego
certyfikat DIN pluscertyfikat EN plus A1











Zapraszamy do obejrzenia filmów z serii "Pelletowe FAQty" o pellecie Lava i Olimp firmy Stelmet

>>Stelmet i produkcja pelletu

>>Jak przechowywany jest pellet?

>>Jakie parametry powinien mieć dobry pellet?

>>Ile czasu wymaga obsługa kotła na pellet?

>>Jakie są różnice cenowe między pelletem i innymi paliwami?

 Poradnik użytkownika pelet drzewnych

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem opracowanym w celu promocji wykorzystania pelet drzewnych jako paliwa energetycznego. Poradnik występuje w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, duńskiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej. Poradnik zawiera informacje ogólne oraz techniczne dotyczące produkcji, dystrybucji i spalania pelet oraz omawia krajową sytuację rynkową i prawną. Jego głównymi adresatami są producenci pellet, firmy zajmujące się ich dystrybucją oraz więksi konsumenci.

Autorzy:
Morten Tony Hansen, Anna Rosentoft Jein FORCE Technology
Edmund Wach – Bałtycka Agencja Poszanowania Energii
Małgorzata Bastian- Bałtycka Agencja Poszanowania Energii


Pellet Stelmet Wrocław i dolnośląskie