oferta

oferta

Pellet - czy w kotle na ekogroszek można spalać pellet?

Pellet Lava

Pellets Olimp

Pellet Olimp

Pellets Lava

Występujące problemy z zakupem dobrej jakości ekogroszku i wzrastająca świadomość ekologiczna wzmaga popyt na pellet. Wielu użytkowników kotłów na ekogroszek myśli o zastąpieniu ogrzewania domu ekogroszkiem paliwem przyszłości - pelletem. Czy bez wymiany kotła, w kotle retortowym na ekogroszek można spalać pellet?

Większość kotłów na ekogroszek nie jest przystosowana do spalania pelletu. Należy sprawdzić w instrukcji obsługi kotła, czy kocioł przystosowany jest również do spalania pelletu. Palnik retortowy kotła powinien posiadać dysze powietrza wtórnego w celu prawidłowego spalania pelletu. Jednak to nie wszystko. Przy spalaniu ekogroszku i pelletu istnieje niebezpieczeństwo cofania się żaru do zasobnika. W przypadku cofania się żaru w podajniku pellet zgromadzony w zasobniku jest bardziej podatny na zapalenie się niż ekogroszek. Dla bezpieczeństwa, kocioł powinien być wyposażony w sterownik gwarantujący wypchnięcie żaru z podajnika w przypadku jego cofania się. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zawór bezpieczeństwa na rurze podajnika połączony ze zbiornikiem z wodą. Przy wzroście temperatury rury podajnika spowodowanej cofaniem się żaru, zawór termostatyczny zapewni jego zalanie.

Zdecydowana większość sterowników kotłów posiada funkcję "strażaka" gwarantującą wypchnięcie cofającego się żaru. Jeżeli sterownik kotła nie ma tego zabezpieczenia to należy zwrócić się z zapytaniem do producenta sterownika, czy dostępne jest nowsze oprogramowanie z funkcją "strażaka". Wgranie nowego oprogramowania do sterownika nie stanowi żadnego problemu. Najmniejszym problemem jest brak zaworu bezpieczeństwa na rurze podajnika i połączonego z nim zbiornika na wodę. Zbiornik na wodę i zawór bezpieczeństwa można dokupić i zainstalować.

Największym problemem może okazać się brak dysz powietrza wtórnego w palniku retortowym uniemożliwiającym prawidłowe spalanie pelletu. Problem można rozwiązać wymieniając zespół podajnika z palnikiem.

>>Pellet info - zapraszamy


powrót do listy produktów