oferta

oferta

jakie wymiary mają mieć kolektory słoneczne ?


Powierzchnię kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody można dość łatwo obliczyć na podstawie stałego rocznego zużycia energii na ciepłą wodę. Sposób doboru ilości płyt kolektorów (str.15-17). W przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się zazwyczaj kolektory o powierzchni 5 m2, w przypadku niektórych kolektorów wystarcza nawet 4 m2 czynnej powierzchni.

Orientacyjnych wymiarów kolektorów słonecznych, które wspomagają ogrzewanie, nie można podać w powyższy sposób. Należy bowiem uwzględnić kilka ważnych parametrów, takich jak temperatury w układzie ogrzewania czy przewodność cieplną ścian budynku.

Ogrzewanie energią słoneczną cieszy się obecnie coraz większą popularnością, a żywotność kolektorów sięga juz 20 lat. Każda instalacja solarna wymaga jednak starannego zaprojektowania.

Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.


 

powrót do listy produktów