oferta

oferta

Pellet - opał ekologiczny - co to jest ?

Premium Pellet Lava

Pellet Olimp

Firma Stelmet - zdjęcia zakładuPellet Energy Gold

>>gdzie i jak kupić najlepszy pellet ?


Pellet to opał ekologiczny z biomasy wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych i innych obiektów budowlanych. Do produkcji peletu wykorzystuje się różne formy biomasy, np. słomę, pestki słonecznika, zrębki i trociny jako odpad przy produkcji elementów drewniach. Pellet produkowany z trocin drzewnych jest najbardziej cenionym produktem. Wartość energetyczna peletu produkowanego z trocin drewna jest najwyższa.

Dlaczego pellet jest opałem ekologicznym ? Dlatego że ilość emisji dwutlenku węgla podczas spalania peletu jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez rośliny w fazie ich wzrostu. Produkcja peletu polega na sprasowaniu wysuszonych  trocin. W procesie produkcji peletu drzewnego lignina zawarta w drewnie jest spoiwem spajającym zastępującym środki chemiczne w postaci kleju. Technologia produkcji peletu bez użycia chemicznych środków  spajających czyni go paliwem ekologicznym. Po spaleniu jednej tony peletu pozostaje 5 kg ekologicznego nawozu który można wykorzystać w przydomowym ogrodzie.

Aspekt ekologiczny stosowania peletu używanego do ogrzewania jest oczywisty. Czy stosowanie peletu do ogrzewania domów ma uzasadnienie ekonomiczne?

Jak najbardziej tak. Wartość opałowa dwóch kg peletu drzewnego jest równa jednemu litrowi oleju opałowego co pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet do 50%. Koszty ogrzewania peletem są porównywalne z ogrzewaniem gazowym. Jednak wiele budowanych domów nie ma dostępu do gazu ziemnego. W chwili obecnej dostepne są na rynku kotły centralnego ogrzewania w pełni zautomatyzowane. Zasyp zbiornika peletem wystarcza na kilkudniową pracę kotła.

Używanie peletu do ogrzewania domów, obiektów komunalnych i przemysłowych w Europie Zachodniej jest już standardem. Obecnie w Polsce gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na pelet wykorzytywany do centralnego ogrzewania. Do ogrzania domu jednorodzinnego wystarczy kilka ton peletu.

>>Pellet info - zapraszamy

powrót do listy produktów